عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در این باره گفته است: نرخ تورم بعد از 25 سال در کشور تک رقمی شده و به 9.5 درصد رسیده است.
1707052 671 
وی ادامه داد: با سیاست های دولت نرخ تورم بعد از سالها و در حالی که زمانی به ۴۰ درصد هم رسیده بود تک رقمی شده است. آذر درباره روند ادامه کاهش نرخ تورم گفت: اگر سیاست هایی که دولت پیگیری می کند و رئیس جمهور نظارت مستقیم بر آنها دارد، ادامه داشته باشد سیر کاهش تورم نیز ادامه خواهد داشت.

شتابزدگی رئیس مرکز آمار در اعلام اینکه نرخ تورم تک‌رقمی برای اولین بار پس از 25 سال رخ داده و این کاهش ناشی از سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم و نظارت حسن روحانی بوده؛ در حالی است که ادعای وی جای سوال دارد؟

بر مبنای ادعای 25 ساله رئیس مرکز آمار، نرخ تورم از سال 1370 بدین سو، همواره بالای 10 درصد بوده و هیچ‌گاه تک‌رقمی نشده است.

رئیس مرکز آمار در حالی مدعی شده که نرخ تورم پس از 25 سال تک‌رقمی شده، که مراجعه به آمار مرکز آمار یعنی جایی که آقای عادل آذر ریاست آن را بر عهده دارد، نشان می‌دهد ادعای وی خلاف واقع است.

بر اساس اطلاعات موجود در سایت مرکز آمار، نرخ تورم از اسفند سال 1388 تا آبان 1389 به مدت 9 ماه متوالی تک‌رقمی بود که البته از آذرماه 1389 با اجرای هدفمندی یارانه‌ها، نرخ تورم روند صعودی گرفت.

بنابر اعلام مرکز آمار، در اسفند ماه سال 1388 نرخ تورم به 9.5 درصد رسید و تک‌رقمی شد. این شاخص در سال 1389 به روند نزولی خود ادامه داد و در تیرماه آن سال با رسیدن به عدد 7.8 درصد رکورد پایین‌ترین نرخ تورم را زد. پس از آن شاخص تورم کمی صعودی شد و در آذرماه آن سال با افزایش به 10.2 درصد، پس از 9 ماه از تک‌رقمی خارج شد.

آیا تورم پس از 25 سال تک‌رقمی شده است؟+ نمودار

بر این اساس، اظهارات شعف‌انگیز عادل آذر رئیس مرکز آمار که اتفاقا در دولت قبل هم در همین منصب بود، مایه تعجب است.

آیا آقای آذر از آمار دستگاه تحت مدیریت خود بی‌خبر است یا با ادعای تک رقمی شدن تورم پس از 25 سال چه هدفی رو دنبال می‌کند.
 
بنابر اطلاعات رسمی مرکز آمار، نرخ تورم پس از 5 سال دوباره تک‌رقمی شده و یک اتفاق خارق‌العاده نیست که مسئولان دولتی به یکدیگر تبریک می‌گویند.

ضمن آن که اگر دولت فعلی بتواند تورم را برای دوره‌ای طولانی زیر 10 درصد حفظ کند،‌مهم است و گرنه دولت قبل هم با این که تورم را 9 ماه تک‌رقمی نگاه داشت، نتوانست آن روند را حفظ کند و دوباره شاخص قیمت‌ها قد کشید.