درخواست انگلیسی‌ها برای برگزاری همه پرسی مجدد درباره اتحادیه اروپا، تأثیرات احتمالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر «برجام»، زمان آغاز مذاکرات آشتی میان ترکیه و رژیم اسرائیل، دیدار رؤسای جمهور چین و روسیه و انتقاد از سیاست‌های آل خلیفه در بحرین، از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است.
606956 824
تأثیرات احتمالی خروج انگلیس بر «برجام»/ اعلام زمان و مکان مذاکرات ترکیه و رژیم اسرائیل

به گزارش «تابناک»، با گذشت دو روز از اعلام نتایج همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، همچنان بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین‌المللی به این موضوع اختصاص دارد. درخواست مردم انگلیس برای برگزاری یک همه‌پرسی مجدد، از جمله مهمترین مطالب در این زمینه است. به نوشته «راشا تودی»، بیش از دو میلیون تن از مردم بریتانیا با امضای طوماری از مجلس عوام این کشور خواستند تا یک رفراندوم دیگر برای تصمیم‌گیری درباره خروج از اتحادیه اروپا برگزار شود. سخنگوی مجلس عوام بریتانیا گفت، سایت مجلس به دلیل حجم بالای ترافیک برای ثبت درخواست مردم در برگزاری دومین رفراندوم برای تصمیم گیری درباره خروج از اتحادیه اروپا به صورت موقتی کند شد. ویلیام اولیور هیلی، ارائه دهنده این طومار گفت: ‌«ما این درخواست را مطرح کردیم چون اگر میزان رأی‌های خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا، کمتر از ۶۰ درصد و بر اساس حضور کمتر از ۷۵ درصدی شرکت‌کنندگان باشد، باید یک رفراندوم دیگر برگزار شود».

تأثیرات احتمالی خروج انگلیس بر «برجام»/ اعلام زمان و مکان مذاکرات ترکیه و رژیم اسرائیل

پایگاه اینترنتی «لوبلاگ» در مطلبی به بررسی تأثیرات احتمالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر توافق هسته‌ای ایران (برجام) پرداخته است. این سایت می‌نویسد، ایران باید نگران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد. عدم اطمینان و آشفتگی که اینک گریبانگیر اروپا شده، شاید تأثیر شگرفی بر اجرای برجام گذارد. در حالی که ایران در حال ورود مجدد به جامعه جهانی بوده و تأکید و تمرکز بر هماهنگی مرکزی با اتحادیه اروپا دارد، رویداد هفته گذشته در انگلستان موجب انحراف و از بین رفتن ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود. به طور دردسر سازی رأی دادن به خروج از اتحادیه اروپا، اثر منفی بر توانایی انگلیس و اروپا در ارائه مزیت‌های اقتصادی به ایران دارد. بیشتر سرمایه‌گذاران در قرار دادن سرمایه‌های خود در ایران قبل از این همه پرسی مردد بودند، ولی اینک حتی شک و تردیدشان بیشتر نیز خواهد شد.

تأثیرات احتمالی خروج انگلیس بر «برجام»/ اعلام زمان و مکان مذاکرات ترکیه و رژیم اسرائیل

آغاز گفت و گوهای آشتی میان ترکیه و رژیم اسرائیل، از جمله دیگر موضوعات مهم امروز است. «فرانس ۲۴» در گزارشی به نقل از یک مسئول صهیونیستی که خواست نامش فاش نشود، خبر داد، مذاکره کنندگان ترکیه و رژیم اسرائیل روز یکشنبه در رم، پایتخت ایتالیا برای عادی سازی روابط دو کشور مذاکره خواهند کرد. این در حالی است که رسانه‌های صهیونیستی پیش از این اعلام کرده بودند، مذاکرات در ترکیه برگزار خواهد شد. فرانس ۲۴ به نقل از تحلیلگران صهیونیستی گزارش داده است که این مذاکرات به احتمال زیاد به نتیجه خواهد رسید اما رسانه‌ها و تحلیلگران ترکیه می‌گویند، هنوز برای پیش بینی نتایج مذاکرات زود است. مقام اسرائیلی مذکور گفته: «اگر دو طرف به توافقی دست یابند، کابینه امنیتی اسرائیل روز چهارشنبه پیش روی با این توافق موافقت خواهد کرد».

تأثیرات احتمالی خروج انگلیس بر «برجام»/ اعلام زمان و مکان مذاکرات ترکیه و رژیم اسرائیل

دیدار رؤسای جمهور چین و روسیه، موضوع دیگری است که مورد توجه مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهوری چین و روسیه شنبه شب در پکن با امضای یک بیانیه مشترک بر تقویت همکاری‌های امنیتی به منظور حراست از امنیت دو کشور تأکید کردند. در جریان این ملاقات، طرفین درباره همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کرده و بیانیه دوم را نیز در باره تقویت ثبات راهبردی بین المللی به امضا رساندند. دو طرف با اشاره به پانزدهمین سالگرد امضای پیمان حسن همجواری خاطرنشان کردند، روابط بسیار قوی و راهبردی در عرصه‌های مختلف دارند و در امور بین المللی مشارکت گسترده‌ای خواهند داشت.

تأثیرات احتمالی خروج انگلیس بر «برجام»/ اعلام زمان و مکان مذاکرات ترکیه و رژیم اسرائیل

در نهایت، «واشنگتن پست» با انتشار گزارشی تحلیلی به اوضاع بحرین پرداخته و سیاست‌های رژیم آل خلیفه را مورد انتقاد قرار داده است. این روزنامه اشاره می‌کند که روز دوشنبه، بحرین به هنگام اعلام تصمیم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از روحانیون برجسته شیعی، وی را به «ایجاد فضای افراطی‌گری فرقه‌ای» متهم و ادعا کرد که او مردم را به «فرقه‌گرایی و خشونت تشویق کرده است». اما در واقع، این خاندان پادشاهی حاکم بر بحرین و دولت این کشور هستند که در حال تفرقه‌افکنی هستند. در هفته‌های اخیر آن‌ها گروه اصلی معارضین شیعی، یعنی الوفاق را هم که شیخ قاسم رهبر معنوی‌اش است، منحل کرده‌اند. این اقدام و دیگر اقدامات سرکوبگرانه‌ای که اخیراً انجام شده، احتمالاً نتیجه عکس خواهند داد. بحرین از سال ۲۰۱۴ تاکنون تابعیت بیش از ۲۵۰ نفر از اتباعش را سلب کرده است.