1396051013021193111542744

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر طی 48 ساعت گذشته شش نفر بر اثر صاعقه جان خود را از دست داده اند.

این روزها که شاهد بارش‌های ناگهانی باران و بروز صاعقه در خرداد ماه هستیم، تیتر اخبار حوادث مربوط به تعداد فوتی‌ها بر اثر صاعقه و سیل است. در صورتی که اگر مردم به توصیه‌های سازمان هواشناسی، جمعیت هلال احمر، سازمان آتش نشانی و اورژانس کشور توجه می‌کردند شاید تعداد فوتی‌ها کمتر از این میزان بود.

آمار قربانیان صاعقه، نمایانگر بی توجهی به نکات ایمنی است به طوری که حتی در شهر تهران نیز در روز جمعه، 11 خرداد ماه ساعت 16:30 در محدوده کوی فراز منطقه سعادت آباد بر اثر برخورد صاعقه با دو شهروند تهرانی، یک نفر در دم جان خود را از دست داد.

این درحالی است که جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی پیشتر توصیه کرده بود در ساعاتی که طوفان اتفاق می‌افتد خصوصا در ساعات بعد از ظهر که وقوع طوفان محتمل‌تر است شهروندان از منزل خارج نشوند و در صورتی که خارج از منزل به سر می‌برند، سریعاً خود را به یک محل مسقف و امن برسانند و در صورتی که قصد گذراندن اوقات فراغت در فضای باز را دارند از قرار گرفتن بر روی ارتفاعات که احتمال برخورد صاعقه وجود دارد، جداً خودداری کنند.

علاوه بر این احد وظیفه، مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی نیز توصیه‌هایی برای زمان‌های صاعقه و آبگرفتگی به شهروندان داشت. به گفته وی شهروندان باید هنگام صاعقه و رعد و برق از منزل خارج نشوند و از دکل‌های برق فاصله بگیرند و هنگام رعد و برق از خودروهای خود خارج نشوند.

همچنین شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات به شهروندان توصیه کرد: در هنگام بروز صاعقه، در منزل بمانند و از ایستادن در نزدیکی پنجره‌ها دوری کنند. مگر در مواقع ضروری بیرون از منزل نروند. همچنین از درها و پنجره ها، بخاری‌های دیواری، شوفاژها و دیگر هادی‌های الکتریکی فاصله بگیرند. دو شاخه ها و وسایل برقی مانند تلویزیون و رادیو را از برق بکشند. در مواقعی که خارج از منزل هستند از ایستادن در مناطق مرتفع، روی ساختمان‌های بلند، تپه و کوه به شدت پرهیز کنند. از درختانی که احتمال سقوط دارند، دکل های مخابراتی و برقی دوری کنند و فاصله بگیرند. در صورتی که در اتومبیل هستند از درختانی که ممکن است روی آن بیفتد دور شوند و در جایی مناسب پارک کنند و تا پایان خطر از وسیله نقلیه خارج نشوند.

به گفته هواشناسی شدت فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه‌ای، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها همچنان در برخی استان های کشور ادامه خواهد داشت و نیاز به توجه به هشدارها توسط مردم جهت جلوگیری از حوادث احتمالی بیش از پیش احساس می شود.

 

انتهای پیام/