XY1465985226

نشست مشترک سران سه قوه برای بررسی مسائل مهم کشور، ظهر امروز به میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی در محل دفتر رئیس مجلس برگزار شد. پس از این نشست، حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی، رئیس جمهور به نمایندگی از سران قوا به تشریح مباحث مطرح شده در این نشست و تحلیل مهمترین مسائل و نیازهای روز کشور پرداخت.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک به نمایندگان مجلس دهم برای انتخاب از سوی مردم، اظهار داشت: هم به نمایندگان محترم مجلس تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم به خاطر آغاز مسئولیت سخت، حساس و سنگین آنها برای قانون‌گذاری و نظارت و هم به جناب آقای دکتر علی لاریجانی تبریک می‌گوییم که همچنان مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی را مثل مجلس سابق بر عهده دارد.

روحانی ادامه داد: امیدواریم مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم خدمت کنند؛ به‌طور طبیعی ما بهم نزدیک‌تر شده‌ایم، قبلا عدد ۹ و ۱۱ (مجلس نهم و دولت یازدهم) بود و الان ۱۰ و ۱۱ (مجلس دهم و دولت یازدهم) شده است و به‌طور طبیعی فاصله‌ها کمتر شده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با هماهنگی و همفکری بیشتر برای اهدافی که همه ما برای آن اهداف از مردم رأی گرفته‌ایم و به دولت یا مجلس رفته‌ایم، برای حل معضلات و مشکلات مردم و زندگی مادی و معنوی آنها تلاش کنیم.

رئیس جمهور در رابطه با مباحث مطرح شده در نشست امروز سران قوا گفت: در این نشست بحث‌های متنوعی مطرح شد؛ یکی از مباحث مطرح شده فضای بعد از برجام بود که ملت ما با رهنمودهای مقام معظم رهبری، به یک توافق حائز اهمیت به نام برجام دست یافت.

روحانی با بیان اینکه امروز در پسابرجام قرار داریم، اظهار داشت: باید از فضایی که به وجود آمده است، حداکثر استفاده را ببریم. خواسته هر سه قوه از رسانه‌ها این است که فضای امید و نشاط در جامعه روز به روز بیشتر شود و در شرایطی که امروز کشور دارد، بتوانیم از همه استعدادها و ظرفیت‌ها به خوبی برای توسعه و رشد کشور و مخصوصا برای اشتغال جوانان عزیز که بسیاری از آنها دارای مدارج عالی تحصیلی هستند، استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: این کار امکان‌پذیر نیست، مگر با همکاری و هماهنگی هر سه قوه و سایر ارکانی که در نظام مسئولیت‌هایی را برعهده دارند.

رئیس جمهور ادامه داد: رسانه‌ها نیز باید فضای امید را در میان جامعه افزایش دهند؛ اگر در جایی نقطه ضعف کوچکی یافت می‌شود، در همان حد مسئله را ببینیم و آن را تعمیم ندهیم و بزرگ‌نمایی نکرده و ذهن مردم را برای مسائل جزئی مخدوش نکنیم.

روحانی در ادامه تصریح کرد: آنچه مهم است، پیگیری اقتصاد مقاومتی در سال جاری است که باید آن را اجرایی و عملیاتی کنیم و همان‌طور که دیشب مقام معظم رهبری تاکید کردند، بخشی از اقتدار کشور به اقتدار اقتصادی و علمی کشور بستگی دارد؛ اینکه جوانان ما بتوانند از علم و دانش و فناوری خود به درستی بهره‌برداری کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی هم رشد علمی خواهیم داشت و هم به رشد اقتصادی دست خواهیم یافت و هم اشتغال برای کشور فراهم می شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای اینکه از این فضای بعد از برجام به خوبی استفاده کنیم، برخی از وزارتخانه‌ها، مسئولیت‌های سنگین‌تری دارند و فضای بهتری برای کار دارند؛ یکی از این وزارتخانه‌ها وزارت نفت است

روحانی با اشاره به حضور وزیر نفت در بخشی از جلسه امروز سران سه قوه عنوان کرد: وزیر نفت گزارشی از شرایط نفت و گاز کشور و اقداماتی که تاکنون به‌ویژه در میادین مشترک در حال انجام است، ارائه دادند و گزارشی نیز از میادین مشترک نفت و گاز و نحوه‌ای که می‌توان از این فضا استفاده کرد، ارائه داد.

وی با اشاره به تصویب چارچوبی برای قراردادهای جدید نفتی در دولت، اظهار داشت: آن چارچوب مورد بحث و نقد برخی صاحب‌نظران قرار گرفت و نظرات آنها جمع‌آوری شد؛ آن چارچوب اصلاح شد و با این اصلاح، مجددا در دولت تصویب خواهد شد و به مجلس شورای اسلامی برای انطباق با قوانین ارسال خواهد شد و ان‌شاءالله چارچوبی خواهد بود که بر اساس آن حرکت می‌کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: روسای سه قوه در اینکه ما باید تحرک خود را برای افزایش و جذب سرمایه‌گذاری و جذب فناوری‌های نوین بیش از پیش افزایش دهیم و از این فضای نوین استفاده کنیم، تاکید و حمایت کردند؛ امیدواریم هم با تلاش مسئولان اجرایی و هم با تلاش مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه بتوانیم از فضای به‌وجود آمده استفاده کنیم.